Jak dobrać kolor okien do elewacji budynku?

Elewacja budynku jest jednym z jego najważniejszych elementów, ponieważ odpowiada za zabezpieczenie jego zewnętrznych murów przed działaniem czynników zewnętrznych, a także zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Użyty materiał ma również za zadanie chronić warstwę termoizolacyjną i nie dopuścić do jej zniszczenia lub utraty właściwości. Równie ważna będzie funkcja dekoracyjna, gdyż przekłada się na to, jak odbierany jest cały obiekt oraz jak wpisuje się w swoje otoczenie. Właściwie dobrany materiał lub system fasadowy może podkreślać zalety bryły budynku. Przy jego wyborze należy jednak brać pod uwagę wzajemne oddziaływania na siebie elewacji i zastosowanych przeszkleń.

Nowoczesne elewacje a stosowane w nich przeszklenia

Najbardziej charakterystyczną cechą elewacji jest wykorzystany na niej rodzaj materiału, a także jego faktura i kolor. W przypadku nowoczesnych projektów często stosowane są duże przeszklenia, które pozwalają na zdecydowanie lepsze doświetlenie wnętrza, nadają całemu obiektowi lekkości, a przy tym pozwalają na zmniejszenie kosztów jego ogrzewania dzięki przenikaniu do środka promieni słonecznych. Jednym z kluczowych wyzwań jest umiejętne połączenie koloru materiału elewacyjnego i zastosowanej stolarki budowlanej. Będzie to istotne zarówno w przypadku systemów fasadowych stanowiących połączenie blach aluminiowych z dużymi oknami, jak i wkomponowanie ich w ściany wyłożone inną okładziną np. ceramiką lub kamieniem, a także tradycyjnie tynkowane.

Zasady łączenia kolorów ram i elewacji

Jeżeli chodzi o połączenia kolorów ram okiennych i materiału układanego na fasadzie, to w przypadku systemów aluminiowych najczęściej są one wykonane w takim samym zabarwieniu. Pozwala to na ujednolicenie wyglądu i podkreślenie spójności obu elementów. W połączeniach z innymi materiałami kolory są jednak z reguły odmienne. Zwykle będą to jednak barwy, które się uzupełniają lub odpowiadają tradycyjnym szarościom typowym dla aluminium, a w niektórych przypadkach jest to biel lub brąz, jeśli budynek ma nawiązywać do klasycznej stylistyki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dobierać również barwy silnie kontrastujące – wiele zależy tu od konkretnego projektu.