Drzwi przesuwne – sposób na aranżację małych wnętrz

Drzwi są podstawowym elementem w każdym domu. To one sprawiają, że mamy nieco więcej prywatności i oddzielamy poszczególne pomieszczenia w domu. Jednak z drugiej strony drzwi zajmują również dużo miejsca, co utrudnia funkcjonowanie szczególnie w niewielkich pomieszczeniach.

Rozwiązaniem może być jednak wybór drzwi przesuwnych, które doskonale sprawdzą się w każdym domu ze względu na design oraz wysoką funkcjonalność.

Zastosowanie oraz rodzaje drzwi przesuwnych

Pomimo, że drzwi przesuwne nie cieszą się tak dużą popularnością, jak klasyczne drzwi, wciąż stanowią one ważny element wyposażenia dla wielu ludzi. Jeżeli nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca w domu lub też mamy własną wizję aranżacji pomieszczenia, powinniśmy przemyśleć zakup drzwi przesuwnych. Możemy rozróżnić dwa główne typy drzwi przesuwnych – drzwi naścienne oraz drzwi chowane w ścianie. W pierwszym przypadku skrzydło drzwiowe jest zamontowane na specjalnych prowadnicach wzdłuż ściany, a więc drzwi podczas gdy są otwarte „przylegają” do ściany. Z kolei drzwi chowane wymagają nieco więcej pracy podczas montażu, ponieważ docelowo mają one chować się w ścianie. Wymagane jest więc przygotowanie specjalnego otworu, który zmieści całą instalację drzwiową.

Zalety drzwi przesuwnych

Niewątpliwie drzwi przesuwne mają wiele zalet. Jedną z nich jest z całą pewnością fakt, iż nie zajmują one dużej ilości miejsca. Drzwi przesuwne wyróżniają się bowiem sposobem montażu – nie otwierają się one tak, jak klasyczne drzwi do środka pomieszczenia, ponieważ są one zamontowane wzdłuż ściany. Dzięki temu nie zajmują one dużo miejsca, nawet gdy są otwarte, ponieważ ściśle przylegają do ściany lub są w niej „schowane”. Dzięki temu nawet w małym mieszkaniu można zachować znacznie więcej przestrzeni użytkowej. Nie musimy bowiem obawiać się, że jakikolwiek mebel lub dodatek będzie ograniczał ruch drzwi. To ergonomiczne rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, na przykład w garderobie. Warto także wspomnieć, iż drzwi przesuwne nie wymagają montażu progu, a co za tym idzie, są wygodniejsze w użytkowaniu dla osób starszych oraz poruszających się na wózku.